Warning: Creating default object from empty value in /DISK4/WWW/suchaloz.cz/plkotnice/plugins/system/advancedmodules/modulehelper.php on line 320 O nás

výstavy na hody 2016

Uložit

Kalendář našich akcí

O nás

Kontakty

Sponzoři a partneři

Obec Suchá Loz

3 V a H

Stavební firma Navláčil

O nás

 

Spolek vdaných žen PLKOTNICE

                V Suché Lozi vznikl v září 2005 nový spolek, spolek žen Plkotnice pod vedením paní Evy Gazdíkové. Zpěv doprovází na akordeon paní Věra Chovancová a na housle hraje paní Jitka Malá a Helena Jašová z Bánova. V prvopočátcích sbor doprovázel na akordeon Vlastimil Ondra z Nivnice a příležitostně Radim Beníček, a také Jiří Gregovský ze Suché Loze. Plkotnice se scházely jednou týdně pro potěšení a zpívaly pro radost ze života. Takový elán a životní optimismus by jim mohl leckdo závidět. Už jen název tohoto sboru napovídá o velké upovídanosti – plkotání - těchto  žen.

                První vystoupení měly Plkotnice na domácí půdě, a to na Kateřinské zábavě, dále zpestřily svým zpěvem a mluveným slovem akce -  Živý Betlém, obecní ples, farní ples, zvěřinové hody a masopust s pochováváním basy. Účastnily se také setkání pěveckých sborů a na různých jiných folklorních akcích v blízkém i vzdáleném okolí (např. Jízda Králů ve Vlčnově, kosení trávy v Buchlovicích a jiné). Samy uspořádaly v Suché Lozi folklorní akci pro veřejnost „ Májové zpívání“, na kterou pozvaly ženské a mužské sbory z různých oblastí Moravy. K závěru roku pořádaly vánoční koncert „Plkotnice a hosté“ v kostele sv. Ludmily v Suché Lozi.  Za své si vzaly účast ve slavnostním kroji při různých církevních slavnostech (Boží Tělo, hodová mše, patrocinium kostela sv. Ludmily, mše za úrodu a jiné).

                Krom zpěvu každý rok organizovaly v obci humanitární sbírku šatstva pro Diakonii Broumov.

 V roce 2007 uspořádaly výstavu nazvanou „Vesnice v roku“ u příležitosti získání titulu „Vesnice roku Zlínského kraje“ pro naši obec.

Na CD dechové kapely Borověnky mají natočenou píseň „Suatina“, kterou pro Suchou Loz složil pan Bártek z Nivnice. V říjnu 2009 natočily své vlastní CD „Kolem Suchej Loze “, kde písně popisují život na vesnici během čtyř ročních období. Převážně se jedná o písně z Uherskobrodska. Výborná spolupráce spolku byla a je s místním obecním zastupitelstvem a obecním úřadem. 

Činnost spolku byla a je opravdu pestrá a zaměřuje se na uchovávání a předávání tradic mladší generaci v obci. Prioritou byla a je i záchrana krojů před zničením, šití chybějících částí a jejich údržba. Sucholožský lidový kroj patří ke krojovému typu bánovskému.

      Bohuslav Martinů kdysi řekl:“ Neznám nic silnějšího, než je moravská lidová píseň.“ A opravdu tato moravská lidová píseň znovu zatřásla Suchou Lozí a probudila zapomenutý folklór, který zde kdysi byl a nyní již zase je.                     Eva Gazdíková